Heinrich von Mattoni
Objevte životní příběh muže, který stojí za zrozením jedné z nejslavnějších značek minerálních vod.
Na vaší cestě na vás čekají skryté informace. Nebojte se kliknout a objevit je.
1830
Heinrich Mattoni se narodil do rodiny úspěšného cínařského mistra a obecního rady Karlových Varů Karla Mattoniho.
Ottavio Mattoni
Předek Heinricha Mattoniho přichází do Karlových Varů 150 let před jeho narozením. Obchodník s citrony, Ottavio Mattoni, si bere za ženu dceru městského radního a otevírá si obchod smíšeným zbožím.
1850 - 1856
Dvacetiletý Heinrich se vydává na cestu za poznáním. Obchodní zkušenosti sbírá po celé Evropě a žije střídavě v Čechách, Vídni a Hamburku.
Narozeninoví blíženci
Heinrich Mattoni a rakouský císař František Josef I. se narodili ve stejný měsíc i rok. Je to náhoda, že se jejich osudy v budoucnosti mnohokrát protnuly?
1856
Mladý Heinrich přesvědčil svého otce, aby se jeho jménem účastnil veřejné aukce o pronájem skomírajícího exportu karlovarských minerálních vod. Karl Mattoni ho nakonec pro syna a jeho obchodního partnera získal za 7 050 zlatých.
1858
Začínající úspěšný podnikatel si bere za ženu Wilheminu Theresii Knollovou, dceru starosty Karlových Varů a sestru svého obchodního partnera. Měli spolu celkem osm dětí, z nichž se dospělého věku dožilo jen šest.
1866
Technologicky založený Mattoni zavádí novinku v podobě skleněných lahví, na kterých se poprvé objevuje etiketa s rodinným erbem Mattoni - červeným orlem. Ten zůstal symbolem značky až dodnes.
Mistr reklamy
Heinrich Mattoni byl mistrem reklamy a velmi nápaditým propagátorem svého produktu. Jako první masivně využíval inzeráty v novinách a knihách. Dnes bychom jej označili za špičkového marketingového experta.
Láhve na minerálku
Před zavedením skleněných lahví se používaly nádoby z kameniny s korkem zalitým smolou. Aby nedošlo k jejich poškození během dopravy, byly zabaleny do lesního mechu.
1870
Karlovarská minerálka si získala oblibu i u samotného císaře Františka Josefa I., který Mattoniho jmenuje svým dvorním dodavatelem.
Solný magnát
Heinrich Mattoni obchodoval také s léčivou rašelinnou solí. Ta se stala nedílnou součástí lázeňských procedur v blízkých Karlových Varech. Blahodárnou sůl začal později dodávat i na císařský dvůr.
1873
Mattoni kupuje od hraběte Černína Ottův pramen spolu s dalšími pozemky a polnostmi v okolí Kyselky a zakládá firmu Mattoni. Lázně kyselka se staly Heinrichovým nejmilejším dítětem. Jejich zvelebení a propagaci věnoval nemálo usilí i peněz.
Léčivá kyselka
Léčivé účinky kyselky prokázal vyhlášený lázeňský lékař Josef Löschner i další odborné autority 19. století. Díky Mattonimu se stala nejznámější minerální vodou nejen na území Čech, ale i po celé střední Evropě.
Lázeňský švihák
Šarmantní Mattoni získává přízeň krásné rakouské císařovny Alžběty, zvané Sissy. Ta se později léčila v Karlových Varech a v doprovodu Mattoniho zavítala i do lázní Kyselka.
1889
Císař uděluje Mattonimu dědičný šlechtický titul. Šlechetný pán z Mattoni získal právo používat u svého jména přídomek Edler.
Mattoni, Pupp, Becher
Heinrich se za dobu svého působení v městské radě spřátelil s rodinou Puppů a Becherů. Jeho syn se dokonce do rodiny Puppů přiženil.
1894
Mattoni byl podnikatelským vizionářem, průkopníkem modernizace a příznivcem nových technologií. V tomto roce financuje stavbu elektrárny a železniční trati z Kyselky do Vojkovic nad Ohří.
Balón
Psal se rok 1891 a úspěšný podnikatel se rozhodl zviditelnit svou již tehdy věhlasnou minerálku na jubilejní výstavě v Praze. Nekvalitně zkonstruovaný balon Maxmiliána Wolfa s názvem Kysibelka však praskl a se třemi lidmi na palubě si to namířil rovnou k zemi.
Tkanina balonu naštěstí zafungovala jako padák a posádka skončila s pár škrábanci na komíně holešovické továrny. Kuriózní nehoda přinesla Mattonimu nevídaný zájem veřejnosti.
Filantrop
Za pověstí nekompromisního obchodníka se skrýval laskavý zaměstnavatel, který pro své zaměstnance založil nemocenskou pokladnu, což byl na svou dobu nevídaný sociální počin.
1910
Heinrich Mattoni umírá ve věku 80 let v Karlových Varech. Kondolence přišly z celého světa i císařského paláce. V čele své firmy stál 57 let.
I po smrti Heinricha Mattoniho žije jeho odkaz dál. Blahodárné účinky karlovarské kyselky si dnes dopřávají lidé ve více než 20 zemích světa. Bohatou historii společnosti zachycuje i nově otevřené Mattoni muzeum v Kyselce.